Per 1 januari 2013 geldt er voor iedere commissaris een btw-plicht. In een brandbrief aan staatssecretaris Weekers van Financiën pleitte Actal eind vorige week voor een automatische vrijstelling van de administratieve btw-verplichtingen voor kleine commissarissen. Dat scheelt voor alle partijen behoorlijk wat administratieve rompslomp, zo stelt het Adviescollege voor toetsing van de regeldruk. Een woordvoerder van het ministerie van Financiën laat aan de redactie van TaxLive weten dat er wordt gezocht naar een structurele oplossing. Voor nu geldt er alvast een tussentijdse goedkeuring. De 'kleine' commissaris mag nog tot 1 juli ontheffing aanvragen. Deze wordt dan door de Belastingdienst met terugwerkende kracht verleend.

Door de aanscherping van de btw-plicht voor commissarissen moet ook de 'kleine' commissaris die op jaarbasis niet meer dan zo'n € 6.000 aan vergoeding ontvangt, zich aanmelden als btw-ondernemer. Vervolgens kan hij op grond van de kleineondernemersregeling dan een verzoek indienen om ontheffing van administratieve verplichtingen. 'Het zijn allemaal inspanningen die de commissaris moet doen om te voorkomen dat hij aan de verplichtingen van een btw-ondernemer moet voldoen", aldus Actal. "Verder moet ook de Belastingdienst met de vrijstellingsregeling extra uitvoerende werkzaamheden verrichten, waar uiteindelijk geen btw-opbrengsten tegenover staan."

Pleidooi voor automatische btw-vrijstelling

Volgens Actal is er een minder belastend alternatief door in de regelgeving vast te leggen dat commissarissen van rechtswege zijn ontheven van alle administratieve btw-verplichtingen als de verschuldigde btw beneden de drempel van de kleineondernemersregeling blijft. Voor de Belastingdienst is dit makkelijk te controleren via de loon- of inkomstenbelasting. Bij een commissaris zal in de meeste gevallen immers sprake zijn van een fictieve dienstbetrekking of van resultaat uit overige werkzaamheden.

Actal gaat ervan uit dat dit minder belastende alternatief voldoet aan de eisen van de Europese regelgeving, omdat het niet tornt aan het van rechtswege btw-ondernemer zijn.

Goedkeuring met terugwerkende kracht

Intussen biedt dit de 'kleine' commissaris op dit moment geen soelaas. De wet geeft namelijk aan dat als een verzoek om ontheffing wordt ingediend deze, na goedkeuring van de Belastingdienst, pas ingaat in het eerstvolgende jaar. De woordvoerder van het ministerie van Financiën bevestigt dit, maar voegt hier tegelijkertijd een goedkeuring aan toe. In afwijking van deze regel kunnen 'kleine' commissarissen tot 1 juli van dit jaar met terugwerkende kracht een verzoek indienen om ontheffing van administratieve btw-verplichtingen. De goedkeuring wordt nog gepubliceerd, zo laat de woordvoerder weten, maar "vooruitlopend daarop keurt de Belastingdienst al wel goed dat dit zo gebeurt."

Verder laat hij weten dat er wordt gewerkt aan een oplossing en dat er nog een reactie zal volgen op het advies van Actal. "Daarbij wordt gekeken of de oplossing akkoord is voor de Europese Commissie c.q. in overeenstemming met de EU-regelgeving", aldus de woordvoerder.

Bron: Redactie TaxLive

Informatiesoort: Nieuws

Rubriek: Omzetbelasting

0

Gerelateerde artikelen