De overheid bouwt langzaamaan de fiscale voordelen voor elektrische auto’s af. Dit tempert het enthousiasme onder leaserijders om de overstap naar een elektrische auto te maken. Daarnaast vindt meer dan de helft van leaserijders de emissieloze doelstelling van de overheid onrealistisch. Dat blijkt uit een onderzoek van leasebedrijf ALD Automotive onder zakelijke en privé-leaserijders naar de fiscale maatregelen en de stimulans om als leaserijders elektrisch te (blijven) rijden.

Hoewel de bijtelling op elektrische auto’s is in 2023 gelijk is aan de bijtelling van dit jaar, gaat het plafond waarover de verlaagde bijtelling wordt betaald echter omlaag van 35.000 euro naar 30.000 euro. Vanaf 2026 is het fiscale voordeel helemaal verdwenen als de bijtelling voor elektrische auto’s, hybrides en conventionele verbrandingsmotoren gelijk aan elkaar is met 22%.

Het merendeel van de leaserijders (63 procent t.o.v. 61 procent in 2021) vindt dan ook dat de overheid nog steeds niet genoeg doet om elektrisch rijden te stimuleren. Het sentiment rond de fiscale stimulans voor particuliere leaserijders is vrijwel gelijk gebleven aan vorig jaar. Nog steeds vindt 66 procent dat de overheid meer moet doen. Het sentiment onder zakelijke rijders is zelfs iets negatiever geworden. 52 procent is nu van mening dat de overheid op fiscaal vlak voor hen te weinig doet ten opzichte van 47 procent in 2021.

De onderzoekers stellen vast dat de huidige bijtelling op elektrische auto’s ervoor zorgt dat een deel van de leaserijders twijfelt om elektrisch te (blijven) rijden. Vorig jaar gaf 18 procent van alle respondenten aan de bijtelling nog een stimulans te vinden om een elektrische auto boven een reguliere brandstof auto te kiezen. Dit is nu iets minder, namelijk 15 procent.

Het onderzoek laat zien dat leaserijders om de volgende redenen elektrisch (willen) rijden :

  • de milieuoverwegingen (30 procent);
  • de toekomst van mobiliteit (20 procent)
  • de besparende kosten van elektrisch rijden (14 procent).

De hoofdreden om niet elektrisch te rijden heeft te maken met de te hoge aanschaf- en leasekosten (21 procent), en dat hierdoor de bijtelling ook hoger wordt staat op de tweede positie (20 procent).

Jeroen Kruisweg, algemeen directeur van ALD Automotive: “Tel je alles bij elkaar op; de hoge aanschafprijzen van elektrische auto’s, met als gevolg hogere leasekosten en dan ook nog een hogere bijtelling, dan raakt het de portemonnee te veel. Op deze manier wordt elektrisch rijden voor een steeds kleinere groep bereikbaar en dat is juist wat we niet willen.” Bijna 6 op de 10 leaserijders (57 procent) vindt de doelstelling van de overheid om in 2030 alle nieuwe auto’s emissieloos te laten zijn op dit moment niet realistisch.

Opvallend in het onderzoek is, dat de huidige energieprijzen geen invloed hebben op elektrisch rijden. 35 procent van de leaserijders merkt weliswaar het effect van de stijgende energieprijzen tijdens het laden (t.o.v. 30 procent vorig jaar). Voor de meeste ondervraagden is dit nog geen reden geweest om het laadpatroon te wijzigen. Bijna 8 op de 10 respondenten maakt zich geen zorgen over het energieplafond dat per januari ingevoerd wordt. 78 procent geeft namelijk aan dat de werkgever de kosten betaalt, of dat ze niet thuis kunnen laden waardoor het geen effect heeft op de eigen energierekening.

Lees ook het thema Wet Uitwerking Autobrief II.

Bron: ALD Automotive

Informatiesoort: Nieuws

Rubriek: Inkomstenbelasting, Loonbelasting

2

Gerelateerde artikelen