Zowel bij het Europese Hof van Justitie als bij het Gerecht van de EU is er een stijging te zien van het aantal afgehandelde zaken in 2024. Vorig jaar zijn er bij het Hof 863 zaken afgerond, een toename van 10 procent ten opzichte van 2023, en bij het Gerecht 922 zaken (een stijging van 2 procent). Dat meldt de Europese rechtspraaksite Curia.

Het aantal aanhangig gemaakte zaken bij beide rechterlijke instanties verschillen. In 2024 zijn er 920 zaken bij het Hof van Justitie aanhangig gemaakt, een stijging van 12 procent. Bij het Gerecht is er met 786 aanhangig gemaakte zaken juist een daling te zien van bijna 10 procent.

In totaal heeft het Gerecht de hoeveelheid aanhangige zaken aanzienlijk weten te verminderen: het aantal aanhangige zaken bedraagt nu 1.302, het laagste aantal sinds 2015. Het aantal aanhangige zaken bij het Hof van Justitie is gestegen, namelijk naar 1.206 op 31 december 2024 (2023: 1.149 zaken). Dit is het hoogste aantal dat ooit in de annalen van het hof is opgetekend.

Het Hof van Justitie behandelt verzoeken van nationale rechtbanken om een prejudiciële beslissing, bepaalde nietigverklaringen en beroepszaken. Het Gerecht behandelt zaken van particulieren, bedrijven en, in sommige gevallen, EU-regeringen. Op 1 oktober 2024 is een wetgevingshervorming in werking getreden waardoor het Gerecht ook prejudiciële bevoegdheid heeft gekregen op onder meer btw-, accijnzen en douanegebied. In de laatste drie maanden van 2024 zijn er 19 verzoeken om een prejudiciële beslissing, afkomstig van 12 verschillende lidstaten, doorverwezen naar het Gerecht.

Daarnaast is bij het Gerecht op het gebied van staatssteun het aantal zaken gestegen naar 23, tegen slechts 10 in 2023. Het aantal blijft echter ruim onder eerdere niveaus.

Lees voor meer details het persbericht van Curia (pdf).

Bron: Curia

Informatiesoort: Nieuws

Rubriek: Europees belastingrecht

41

Gerelateerde artikelen