De heer X is supermarktmanager, makelaar, directeur/enig-aandeelhouder van A bv en (in privé) projectontwikkelaar. A bv koopt in oktober 2002 een winkelcentrum. In december 2002 sluit X een zeer lucratief huurcontract met een supermarktketen. Vervolgens worden X en zijn zoon, alsmede de heer K, in privé de eigenaren van het winkelcentrum. Uiteindelijk wordt dit door hen in 2004 met een winst van bijna € 2 miljoen doorverkocht. In geschil zijn de aan X opgelegde ib/pvv-navorderingsaanslagen over 2003 en 2004. De inspecteur belast aldus een derde deel van de huuropbrengst (2003 en 2004), alsmede het aan X toekomende deel van de verkoopwinst (2004) als resultaat uit overige werkzaamheden in box 1. Rechtbank Arnhem stelt de inspecteur in het gelijk. Hof Arnhem oordeelt echter dat de werkzaamheden van X door de verhuur van het winkelcentrum waren beëindigd, zodat X al in 2002 zijn werkzaamheid had gestaakt. Aangezien het belaste resultaat in 2002 in aanmerking had moeten worden genomen, zijn de aanslagen over 2003 en 2004 in zoverre te hoog. De navordering is uitsluitend terecht voor zover hierin het box 3 rendement van het aan X toekomende deel van het winkelcentrum is te begrijpen. De Staatssecretaris van Financiën gaat in cassatie. De Hoge Raad oordeelt dat de werkzaamheid van X in de zin van art. 3.90 Wet IB 2001 in beginsel voortduurt tot het moment van de wederverkoop in 2004. De intentie was namelijk om het winkelcentrum met winst door te verkopen. Het aandeel van X in het winkelcentrum blijft tot dat moment tot zijn werkzaamheidsvermogen behoren, tenzij X de bestemming reeds had gewijzigd in duurzaam aanhouden ter belegging. Het oordeel van het hof geeft dus blijk van een onjuiste rechtsopvatting. Indien het hof wel is uitgegaan van de juiste rechtsopvatting, dan behoefde dat oordeel nadere motivering, die evenwel ontbreekt. Het beroep van de Staatssecretaris is gegrond. Volgt verwijzing naar Hof 's-Hertogenbosch.
Gerelateerde artikelen
Geen persoonsgebonden aftrek voor zorgkosten na emigratie
Hof Arnhem-Leeuwarden oordeelt dat X geen recht heeft op persoonsgebonden aftrek voor specifieke zorgkosten, omdat deze kosten zijn gemaakt na zijn emigratie uit Nederland.
Beljaarts: ondernemers ontzien bij rekening Voorjaarsnota 2025
Het kabinet wil dat Nederland aantrekkelijk blijft voor alle ondernemers, van de bakker op de hoek tot aan de allergrootste bedrijven. Daar waar voorheen regelmatig werd gekeken naar het verhogen van lasten voor ondernemers, kiest dit kabinet in de Voorjaarsnota 2025 voor een evenwichtigere verdeling, aldus minister Beljaarts van Economische Zaken.
Kosten van woning ex-echtgenote niet aftrekbaar als onderhoudsverplichting
Rechtbank Zeeland-West-Brabant oordeelt dat de kosten van de woning waarin de ex-echtgenote van X verblijft niet aftrekbaar zijn als onderhoudsverplichting. X maakt niet aannemelijk dat de woning ter beschikking is gesteld op grond van een familierechtelijke verplichting.
Agrariërs niet in de knel door fiscale gevolgen vrijwillige bedrijfsbeëindiging
Bij staatssecretaris Van Oostenbruggen van Financiën zijn geen signalen bekend dat agrariërs in de knel komen door de fiscale gevolgen bij deelname aan een vrijwillige beëindigingsregeling. Het gaat om de fiscale gevolgen van het onttrekken van bedrijfsmiddelen naar privé in het kader van de staking van de onderneming. Dit staat in de antwoorden van de bewindsman op vragen van het Tweede Kamerlid Vermeer (BBB).
Nabetalingen pensioen in 2018 deels niet belastbaar in dat jaar
Hof Den Haag oordeelt dat een deel van de in 2018 nabetaalde pensioenen niet in dat jaar belast zijn.
Geen negatieve inkomsten uit eigen woning voor Belgische hoevewoning
Hof ’s-Hertogenbosch oordeelt dat de inspecteur terecht geen rekening gehouden heeft met negatieve inkomsten uit eigen woning voor de Belgische hoevewoning van belanghebbende.
Fiscale maatregelen Voorjaarsnota 2025
Minister Heinen van Financiën heeft de Voorjaarsnota 2025 aangeboden aan de Tweede Kamer. Hieraan ontlenen wij de volgende fiscale maatregelen.
FNV: kabinet vult het ene gat met het andere
Met de plannen die het kabinet in de Voorjaarsnota 2025 presenteert, wordt het ene gat met het andere gevuld, is het oordeel van vakbond FNV. Mensen worden "hapsnap" ondersteund met bijvoorbeeld een lagere energiebelasting en het bevriezen van de sociale huren, "maar het wordt betaald uit bezuinigingen die mensen weer keihard raken met daarnaast hogere belastingen op inkomen", zegt interim-voorzitter Henk de Jong van FNV.
Verwijzingshof moet onderzoek doen naar samenhangende waardering vorderingen en schulden
De Hoge Raad oordeelt dat het oordeel van het hof, dat met betrekking tot de Braziliaanse vorderingen geen aanleiding bestaat voor samenhangende waardering met de twee US$-leningen van de topholding, onvoldoende is gemotiveerd. Dit gezien de stellingen van de inspecteur.